Jak se naučit česky

Jak se naučit česky

Jak dlouho se učíte česky? Čeština je můj rodný jazyk, naučila jsem se ho, ani nevím jak. Učila jsem se dva cizí jazyky němčinu a angličtinu. Němčinu jsem už téměř zapomněla, ale angličtinu se učím více či méně intezívně asi 25 let. I když angličtinu zároveň vyučuji, učit se musím stále. Vždycky se objeví nějaké slovíčko, které neznám, nebo fráze, která mě překvapí.

Pro učení jazyků je důležitá vaše motivace. Je to takový motor, který vás pohání stále dopředu. Každý z nás má jinou motivaci. Někdo se učí jazyk kvůli cestování, někdo kvůli písničkám. Originální motivaci k učení češtiny má můj student Andy. Žije v Americe, jeho manželka má české předky, ale sama již česky neumí. Andy si chtěl povídat se svým tchánem v jeho mateřštině, a tak se už rok a půl učí česky. Baví ho to a je mým nejlepším studentem. 

Chcete-li učení věnovat čas, tak pravidelně, nejlépe každý den. Ať už ráno u snídaně, cestou do práce, nebo večer v posteli. Když jsem byla na mateřské dovolené, rozhodla jsem se, že chci studovat angličtinu na univerzitě. Přípravě na přijímací zkoušky jsem obětovala hodinu svého času denně. Právě tehdy jsem v angličtině udělala svůj největší životní pokrok

Důležité také je, abyste měli češtinu rádi, abyste se do ní zamilovali. Nevzdávejte boj se složitými pády, s těžkou výslovností nebo spoustou gramatických výjimek. Před časem bydlela v našem městě moje kamarádka z Kanady. Po několika letech v Česku se naučila jen pár slov. Jeden z důvodů bylo právě to, že češtinu nesnášela, učit se ji nechtěla a vlastně tu i nerada žila. 

Nebojte se dělat chyby! Chybami se člověk učí, to mi vždycky říkala maminka, a ta má samozřejmě pravdu:-) Vím, je to těžké a možná se někdy dostanete do trapné situace, ale pak si dáte pozor a stejnou chybu příště určitě neuděláte.

Hlavně nezapomeňte, že učení by měla být zábava. Někdo se učí slovíčka z mobilní aplikace, já si je ráda píšu do sešitu metodou Goldlist. Někdo čte články na internetu, já miluji vůni nové knihy. Jen z knih se však jazyk nenaučíte, musíte hlavně mluvit, ať se svým učitelem, s prodavačkou v obchodě nebo s paní na lavičce v parku. Učení nesmí být mučení, ale vždycky záleží jen na vás, jakou učební strategii si vyberete. Žádnou zázračnou pilulku na učení jazyků ještě bohužel nikdo nevymyslel.

 

rodný jazykmother tongueobětovat  verbdevote
vyučovat  verbteachpokrok  noun (M)progress
pohánět  verbdrivenevzdávat  verbnot give up
předek  noun (M)ancestortrapný  adjembarrassing
tchán  noun (M)father-in-lawmučení  noun (N)torture
mateřština   noun (M)mother tonguepilulka noun (F)pill
 

Would you like to learn Czech?

Contact me!